Maratona e 6-të e TIRANËS

23 tetor 2022 Maratona: Gara triumfuese që Greqia e lashtë i la trashëgimi botës moderne, organizohet sivjet për të 6-in vit në Tiranë. Është një kënaqësi e veçantë për Ambasadën e Greqisë që të marrë pjesë sërish në këtë ngjarje të madhe sportive si bashkëorganizatore. Maratona e Tiranës tashmë është vendosur si institucion dhe tërheq mbi 2500 pjesëmarrës, të cilët garojnë jo vetëm në itinerarin “klasik” 42 km, por edhe në gjysmë maratonën 21 km, si dhe...
MISIONI
KULTURA ËSHTË URA MË E MIRË LIDHËSE MES DY POPUJVE E NË NJË KOHË KUR MË SË SHUMTI BOTA PËRPIQET TË BASHKOJË NJERËZIT, SYN+THESIS LIND PIKËRISHT ME KËTË MISION.
EVENTET

Stelios Kerasidis në piano

Eventi: 23 Maj 2022 Ora: 20:10 Vendi: Sheshi Skënderbej, përballë Operas, Tiranë Organizatorët: Ambasada e Greqisë, Minisitria e Kulturës, Bashkia e Tiranës Prezantimi: Stelios Kerasidis është një djalë...

Symphonic Rebetico

Eventi: 23 Maj 2022 Ora: 20:30 Vendi: Sheshi Skënderbej Organizatorët: Ambasada e Greqisë ne Shqiperi, Minisitria e Kulturës, Bashkia e Tiranës Prezantimi: Rebetiko padyshim përbën pjesë të pandashme...

UrbanAct – Mural Program

Eventi: 23 Maj 2022 Vendi: Finiq dhe Dropull Organizatorët: Ambasada e Greqisë, Minisitria e Kulturës, Bashkia Finiq, Bashkia Dropull Produksioni: Urban Act / www.urbanact.gr Artistët: Kez / www.kez.gr &...

Art në qeramikë

Eventi: 24 Maj 2022 Ora: 10:00 - 13:00 & 15:00 - 17:00 Vendi: Parku Helen në Liqenin e Farkës, Tiranë Organizatorët: Ambasada e Greqisë, Minisitria e Kulturës,...

Kinema greke

Eventi: 24 Maj 2022 Ora: 19:00 Vendi: Teatri Andon Zako Çajupi, Korçë Titulli i filmit: “Apples” Eventi: 25 Maj 2022 Ora: 19:00 Vendi: Teatri Andon Zako Çajupi, Korçë Titulli i filmit:...

Pikturë dhe muzikë për fëmijët

Eventi: 27 Maj 2022 Ora: 10:30 - 12:30 PikturëOra: 17:30 - 19:30 Koncert Vendi: Parku Helen në Liqenin e Farkës, Tiranë Organizatorët: Ambasada e Greqisë, Minisitria e...

Miti i Amazonave

Eventi: 25 Maj 2022 Ora: 18:30 Vendi: Apolloni, Fier Eventi: 26 Maj 2022 Ora: 20:30 Vendi: Liqeni Artificial, Tiranë Organizatorët: Ambasada e Greqisë, Minisitria e Kulturës, Bashkia e Tiranës Prezantimi: Miti...

Kuzhina greke

Eventi: 25 Maj 2022 Ora: 17:00 - 20:00 Vendi: Pedonale, Shkodër Eventi: 26 Maj 2022 Ora: 17:00 - 20:00 Vendi: Sheshi Rekreativ, Pazari i Ri, Tiranë Organizatorët: Ambasada e Greqisë,...

Kori i përzier i Selanikut

Eventi: 28 Maj 2022 Ora: 20:00 Vendi: Teatri “Andon Zako Çajupi”, Korçë Organizatorët: Konsullata e Greqisë në Korçë, Minisitria e Kulturës, Amabasada Greke Prezantimi: Mixed Choir of Thessaloniki...

Tiranathlon

Eventi: 29 Maj 2022 Ora: 08:00 Vendi: Parku Helen në Liqenin e Farkës, Tiranë Organizatorët: Ambasada e Greqisë, Bashkia e Tiranës Prezantimi: Ky event sportiv ju fton të...

Java e kulturës greke

Eventet e kulturës: 23 – 29 Maj 2022 Takimet: Tiranë, Shkodër, Fier, Korçë, Finiq, Dropull Organizatorët: Ambasada e Greqisë, Minisitria e Kulturës Prezantimi: Shënoni në kalendarin e...
VIZIONI
U KONCEPTUA PËR TË SJELLË MË SHUMË INFORMACION MBI JAVËN E KULTURËS GREKE NË SHQIPËRI, POR DO TË JETË NJË WEBSITE, NJË VEND NË BOTËN VIRTUALE QË DO T'JU SERVIRË INFORMACIONE PËR ÇDO EVENT ARTISTIK, KULTUROR, POR EDHE SPORTIV QË DO TË BËJË BASHKË DY VENDET FQINJE, GREQINË DHE SHQIPËRINË, KUSHDO QOFTË MIKPRITËSI APO MIKU I SHTËPISË. SEPSE SHTËPIA PËR ARTIN ËSHTË NJË, NJË BOTË E PAQTË DHE E GËZUESHME! KËSHTU DO TË JETË EDHE SYN+THESIS.
INTO THE ONASSIS FOUNDATION DNA

Public Benefit Foundation

Board of Directors

Aristotle Onassis

President’s Address

LAJMET

Maratona e 6-të e TIRANËS

23 tetor 2022 Maratona: Gara triumfuese që Greqia e lashtë i la trashëgimi botës moderne, organizohet sivjet për të 6-in vit në Tiranë. Është një...

LOJËRAT OLIMPIKE @Archeovision Festival

Ambasada e Greqisë në Tiranë merr pjesë në European Archeological Film Festival “Archeovision“, që organizohet për herë të dytë në Shqipëri, me dokumentarin “Lojërat...

Ambasada e Greqisë në Shqipëri mbështet TYJO

Ambasada e Greqisë në Shqipëri mbështet orkestrën e jazz-it rinor të Tiranës (TYJO). TYJO është një grup dinamik i muzikantëve të rinj të talentuar...

Konstantinos Argyros në Beer Fest në Korçë

Konstantinos Argyros, një nga këngëtarët më të njohur dhe më të dashur të brezit të ri, vjen për herë të parë në Shqipëri, për...

Pogon Race 2022

Gara më e madhe e çiklizmit malor në kufirin mes Greqisë dhe Shqipërisë! Ju ftojmë të vraponi me biçikletë nëpër fshatrat e bukur, piktoreske...

Edicioni i 3-të i DEROPOLI Run

Edicioni i 3-të i DEROPOLI Run – 14 gusht 2022 Gara e vrapit që pëlqyet vjen për të tretin vit në një zonë me bukuri...

FESTIVALI I 2-të NDËRKOMBËTAR I FILMIT TË SHKURTËR

9-12 gusht, Dropull Pas edicionit të parë që u zhvillua vjet dhe pati sukses, Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Shkurtër të Dropullit (DIFF) do të...

Duke kënduar me Glykeria

Glykeria vjen për tre koncerte të mrekullueshme në Shqipëri: Pogradec dhe Dervician do të kenë mundësinë të shijojnë performancën unike të këngëtares greke me...

Mesazhi i kryeministrit të Greqisë z. Kyriakos Mitsotakis për nisjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë me BE-në

I dashur kryeministër, Të dashur qytetarë të Shqipërisë fqinje, Jam i lumtur që marr pjesë në festimet e Konferencës së parë Ndërqeveritare për anëtarësimin e Shqipërisë në BE, një ngjarje me rëndësi të...

DRITA + E VËRTETA

Shijoni rrugëtimin tepër të bukur të pianistit dhe kompozitorit të ri të shumëvlerësuar Stelios Kerasidis, siç shihet në video DRITA + E VËRTETA, që...
TUNE INTO ONASSIS
CHANNEL

Onassis Channel on YouTube

LAJMET

Maratona e 6-të e TIRANËS

23 tetor 2022 Maratona: Gara triumfuese që Greqia e lashtë i la trashëgimi botës moderne, organizohet sivjet për të 6-in vit në Tiranë. Është një...

LOJËRAT OLIMPIKE @Archeovision Festival

Ambasada e Greqisë në Tiranë merr pjesë në European Archeological Film Festival “Archeovision“, që organizohet për herë të dytë në Shqipëri, me dokumentarin “Lojërat...

Ambasada e Greqisë në Shqipëri mbështet TYJO

Ambasada e Greqisë në Shqipëri mbështet orkestrën e jazz-it rinor të Tiranës (TYJO). TYJO është një grup dinamik i muzikantëve të rinj të talentuar...

Konstantinos Argyros në Beer Fest në Korçë

Konstantinos Argyros, një nga këngëtarët më të njohur dhe më të dashur të brezit të ri, vjen për herë të parë në Shqipëri, për...

Pogon Race 2022

Gara më e madhe e çiklizmit malor në kufirin mes Greqisë dhe Shqipërisë! Ju ftojmë të vraponi me biçikletë nëpër fshatrat e bukur, piktoreske...

Edicioni i 3-të i DEROPOLI Run

Edicioni i 3-të i DEROPOLI Run – 14 gusht 2022 Gara e vrapit që pëlqyet vjen për të tretin vit në një zonë me bukuri...

FESTIVALI I 2-të NDËRKOMBËTAR I FILMIT TË SHKURTËR

9-12 gusht, Dropull Pas edicionit të parë që u zhvillua vjet dhe pati sukses, Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Shkurtër të Dropullit (DIFF) do të...

Duke kënduar me Glykeria

Glykeria vjen për tre koncerte të mrekullueshme në Shqipëri: Pogradec dhe Dervician do të kenë mundësinë të shijojnë performancën unike të këngëtares greke me...

Mesazhi i kryeministrit të Greqisë z. Kyriakos Mitsotakis për nisjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë me BE-në

I dashur kryeministër, Të dashur qytetarë të Shqipërisë fqinje, Jam i lumtur që marr pjesë në festimet e Konferencës së parë Ndërqeveritare për anëtarësimin e Shqipërisë në BE, një ngjarje me rëndësi të...

DRITA + E VËRTETA

Shijoni rrugëtimin tepër të bukur të pianistit dhe kompozitorit të ri të shumëvlerësuar Stelios Kerasidis, siç shihet në video DRITA + E VËRTETA, që...

Kleoniki Demiri në MIK Festival

Kleoniki Demiri në MIK Festival - "Gjithçka do të shkojë mirë!" Kleoniki Demiri vjen në Korçë më 30 korrik, si sponsor i optimizmit në kuadër...

Philippos Nakas Big Band në “Gjon Mili, Jazz & Blues Festival”

"Big Band" Philippos Nakas Profesor/Dirigjent: Christos Anastasiadis Philippos Nakas Big Band vjen nga Thessaloniki për të marrë pjesë në "Gjon Mili, Jazz & Blues Festival". Më 16 korrik në Korçë do të shijojmë meloditë dhe...
PRESS ENTER
Discover a series of new original works

Onassis presents ENTER