Lajme

Për të treguar më të bukurën e çdo kombi, pas Pashkës së bukur që na mblodhi në fund të këtij prilli, një tjetër festë vjen për të na bërë bashkë, javën e fundit të majit. Sepse pranvera këtë vit ka mbërritur si festë. Muzikë, teatër, arte vizuale, filma dhe kuzhinë të mirë. Këto janë vetëm pak nga ato që ofron java e kulturës greke në Shqipëri. 

Maratona e 6-të e TIRANËS

23 tetor 2022 Maratona: Gara triumfuese që Greqia e lashtë i la trashëgimi botës moderne, organizohet sivjet për të 6-in vit në Tiranë. Është një kënaqësi e veçantë për Ambasadën e Greqisë që të marrë pjesë sërish në këtë ngjarje të madhe sportive si bashkëorganizatore. Maratona e Tiranës tashmë është vendosur si institucion dhe tërheq mbi 2500 pjesëmarrës, të cilët garojnë jo vetëm në itinerarin “klasik” 42 km, por edhe në gjysmë maratonën 21 km, si dhe në garën 10 km....

LOJËRAT OLIMPIKE @Archeovision Festival

Ambasada e Greqisë në Tiranë merr pjesë në European Archeological Film Festival “Archeovision“, që organizohet për herë të dytë në Shqipëri, me dokumentarin “Lojërat Olimpike Nga miti në ringjallje. Historia e Lojërave Olimpike dhe ringjallja e tyre në kohët moderne”. Shpirti olimpik, vlerat universale olimpike të lindura në Olimpia e Lashtë - rivaliteti fisnik, përsosmëria, forca fizike, ndërprerja e konflikteve të luftës - vlerat unike që shoqërojnë njerëzimin deri më sot, nxirren në pah përmes historisë, artit dhe kulturës. Në...

Ambasada e Greqisë në Shqipëri mbështet TYJO

Ambasada e Greqisë në Shqipëri mbështet orkestrën e jazz-it rinor të Tiranës (TYJO). TYJO është një grup dinamik i muzikantëve të rinj të talentuar të moshës 15 deri në 28 vjeç, që vazhdimisht ndryshon formacion. U formua me rastin e vitit “Tirana Youth Capital 2022” dhe në qendër të saj janë studentë dhe maturantë të Fakultetit të Arteve të Bukura të Universitetit të Tiranës. Atyre do t'u shtohen muzikantë nga vendet e BE-së dhe Ballkani, duke krijuar një përzierje “shpërthyese”...

Konstantinos Argyros në Beer Fest në Korçë

Konstantinos Argyros, një nga këngëtarët më të njohur dhe më të dashur të brezit të ri, vjen për herë të parë në Shqipëri, për një performancë unike. Festivali i preferuar i birrës në Korçë do të mbyllet të shtunën më 20 gusht me këngët e artistit Grek që premton të emocionojë publikun! Një nga këngëtarët më të njohur grekë, Konstantinos Argyros ka në repertorin e tij hite të mëdha me këngë që zënë pozicionet e para në trendet e platformave...

Pogon Race 2022

Gara më e madhe e çiklizmit malor në kufirin mes Greqisë dhe Shqipërisë! Ju ftojmë të vraponi me biçikletë nëpër fshatrat e bukur, piktoreske dhe historike të Pogonit dhe të shijoni çdo moment unik që ofron ky vend. Peizazhe të papara dhe bukuri natyrore unike në Pogon, ku natyra është treguar dorëlëshuar me të . Regjistrohuni tani dhe përjetoni këtë aventurë në maksimum. Me pikënisje teatrin e lashtë të Adrianopojës në Sofratikë, një itinerar mahnitës prej 50 kilometrash pret adhuruesit...

Edicioni i 3-të i DEROPOLI Run

Edicioni i 3-të i DEROPOLI Run – 14 gusht 2022 Gara e vrapit që pëlqyet vjen për të tretin vit në një zonë me bukuri unike natyrore! Ju ftojmë të bashkoheni në një festë që është përqafuar nga komuniteti lokal dhe kanë adhuruar vizitorët! Përmes dy itinerareve 12 dhe 6 kilometra, por edhe me një itinerar prej një kilometër për miqtë tanë të vegjël, do të përjetoni një eksperiencë të paharrueshme duke vrapuar në fshatrat e Bashkisë së Dropullit! Këtë vit,...