Lajme

Për të treguar më të bukurën e çdo kombi, pas Pashkës së bukur që na mblodhi në fund të këtij prilli, një tjetër festë vjen për të na bërë bashkë, javën e fundit të majit. Sepse pranvera këtë vit ka mbërritur si festë. Muzikë, teatër, arte vizuale, filma dhe kuzhinë të mirë. Këto janë vetëm pak nga ato që ofron java e kulturës greke në Shqipëri. 

FESTIVALI I 2-të NDËRKOMBËTAR I FILMIT TË SHKURTËR

9-12 gusht, Dropull Pas edicionit të parë që u zhvillua vjet dhe pati sukses, Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Shkurtër të Dropullit (DIFF) do të jetë sërish pranë nesh nga data 9 deri më 12 gusht 2022. Katër ditë të mbushura me shfaqje të filmave të rinj më të mire të shkurtër nga Greqia dhe Shqipëria do t'i ofrojnë publikut një përvojë unike kinematografike. Në kuadër të DIFF prezantohen filmat e rinj më të mirë nga Greqia dhe Shqipëria, si një...

Duke kënduar me Glykeria

Glykeria vjen për tre koncerte të mrekullueshme në Shqipëri: Pogradec dhe Dervician do të kenë mundësinë të shijojnë performancën unike të këngëtares greke me famë botërore. Pasi ka shkruar një kurs dyzetvjeçar, Glykeria është veçanërisht e dashur dhe e njohur, jo vetëm në Greqi dhe Qipro, por edhe jashtë vendit, në vende si Izraeli, Franca, Turqia, Spanja dhe Anglia, ku publiku vërshon teatro dhe skena muzikore që ta shijojë. Stili i saj unik plot thellësi, melankolik dhe emocional, ka rrëmbyer zemrat e publikut dhe...

Mesazhi i kryeministrit të Greqisë z. Kyriakos Mitsotakis për nisjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë me BE-në

I dashur kryeministër, Të dashur qytetarë të Shqipërisë fqinje, Jam i lumtur që marr pjesë në festimet e Konferencës së parë Ndërqeveritare për anëtarësimin e Shqipërisë në BE, një ngjarje me rëndësi të madhe për vendin tuaj, për rajonin dhe për BE-në. Prandaj ju përgëzoj të gjithëve për këtë arritje të madhe, e cila është një hap i rëndësishëm në përmbushjen e aspiratave tuaja për t'iu bashkuar familjes evropiane. Sot ne gëzojmë me ju sepse besojmë se e meritoni. Greqia ka qenë mbështetëse e fortë e perspektivës evropiane të të gjithë Ballkanit Perëndimor, që...

DRITA + E VËRTETA

Shijoni rrugëtimin tepër të bukur të pianistit dhe kompozitorit të ri të shumëvlerësuar Stelios Kerasidis, siç shihet në video DRITA + E VËRTETA, që është bashkëprodhim nga Ambasada e Greqisë në Shqipëri dhe Ministria Shqiptare e Kulturës, me rastin e Javës së Kulturës Greke në Shqipëri: Përpara nesh, në çdo hap e të voglit Stelios, shpalosen teatro të lashtë dhe fshatra të minoritetit etnik grek, kisha, kështjella, sheshe dhe peizazhe imponuese, që të lënë pa frymë me bukurinë unike dhe...

Kleoniki Demiri në MIK Festival

Kleoniki Demiri në MIK Festival - "Gjithçka do të shkojë mirë!" Kleoniki Demiri vjen në Korçë më 30 korrik, si sponsor i optimizmit në kuadër të MIK Festival me programin më të gëzuar të vitit!  Pas një sërë shfaqjesh të suksesshme gjatë viteve të fundit në Greqi dhe jashtë saj (Paris, Montreal, Bruksel, Firence, Tiranë, Aman, Shkup etj.) dhe publikimit të suksesshëm të albumit të saj "Receta Magjike" si dhe këngëve të saj "Një parti në shesh", "Përgjithmonë verë" dhe "Eja...

Philippos Nakas Big Band në “Gjon Mili, Jazz & Blues Festival”

"Big Band" Philippos Nakas Profesor/Dirigjent: Christos Anastasiadis Philippos Nakas Big Band vjen nga Thessaloniki për të marrë pjesë në "Gjon Mili, Jazz & Blues Festival". Më 16 korrik në Korçë do të shijojmë meloditë dhe energjinë që sjell ky grup muzikor me të rinj. Pas shumë vitesh me arritje dhe duke pasur pozicionin më të lartë në mesin e Konservatorëve të Greqisë, Konservatori Philippos Nakas, ka ndërmarrë një tjetër lëvizje pioniere dhe unike duke krijuar "Big Band". Një grup i përbërë nga muzikantë të vitit të fundit të Konservatorit dhe jo vetëm. Nën...