Lajme

Për të treguar më të bukurën e çdo kombi, pas Pashkës së bukur që na mblodhi në fund të këtij prilli, një tjetër festë vjen për të na bërë bashkë, javën e fundit të majit. Sepse pranvera këtë vit ka mbërritur si festë. Muzikë, teatër, arte vizuale, filma dhe kuzhinë të mirë. Këto janë vetëm pak nga ato që ofron java e kulturës greke në Shqipëri. 

Java e filmit grek

11-13 KORRIK Lulishtja e Kryeministrisë, ora 20:00 Kinema verore! Një zakon i preferuar, element i pandarë i verës në Greqi, vjen në lulishtën e Kryeministrisë, me tre filma të mrekullueshëm grekë, nga data 11 deri më 13 korrik! ● Apples ● Tailor ● The Enigma of Keros Në greqisht, me titra shqip dhe anglisht. Ju presim të gjithëve për të shijuar së bashku Javën e Filmit Grek në Tiranë! Apples Mes një pandemie mbarëbotërore që shkakton amnezi të papritur, Aris, një burrë i moshës së mesme e gjen...

Galan Trio

E njohur për një interpretim energjik dhe pasionant, “Galan Trio” ka një aktivitet të gjerë artistik në Greqi dhe jashtë saj. E fokusuar në promovimin e veprave bashkëkohore, Galan Trio koncerton me programe mjaft origjinale, më e fundit “Kinesis”, një projekt mbështetur në kompozimet e pesë kompozitorëve të njohur amerikanë mbi këtë temë. Ky bashkëpunim i sukseshëm u shfaq në 2021 në salla të ndryshme të pesë universiteteve në Amerikën e Jugut. Në Korrik 2016, Trio koncertoi në Gulangyu-Kinë...

Mourganas Mountain Run

Nëse jeni duke kërkuar për një peizazh ku malet përqafojnë qiellin, ku gjelbërimi fsheh shtëpitë e gurta dhe një shteg që humbet duke kaluar kalatat e mëdha të oksigjenit natyror, ejani në Sotirë, në pistën malore të Mourganas!Garat e vrapimit malor 15 dhe 5 km më 18 Qershor ora 09:30. Ne vrapojmë në natyrë!Qëndrojmë të shëndetshëm! Link: https://mourganas-action.com/en/mourganas-mountain-run/

Giannis Parios live në Tiranë

Më shumë se 40 vjet pas herës së parë që Giannis Parios këndoi live në Tiranë, publiku do të ketë mundësinë të shijojë nga afër artistin e madh duke interpretuar këngë emblematike me zërin e tij të veçantë. Këngëtari dhe kompozitori më erotik i brezit të tij, ka kaluar 45 vite udhëtim muzikor, të mbusha me hite të shumëkënduara. Këngët e tij u pëlqyen shumë nga publiku dhe tashmë kanë mbetur në histori si një pjesë e pandashme dhe e...

Java e kulturës greke

Për të treguar më të bukurën e çdo kombi, pas Pashkës së bukur që na mblodhi në fund të këtij prilli, një tjetër festë vjen për të na bërë bashkë, javën e fundit të majit. Sepse pranvera këtë vit ka mbërritur si festë. Muzik, teatër, arte vizuale, filma dhe kuzhinë të mirë. Këto janë vetëm pak nga ato që ofron java e kulturës greke në Shqipëri. Nga e hëna e 23 majit e deri të dielën 29 maj, kjo...

Tiranathlon

Disa minuta larg qendrës së Tiranës, në Farkë, rikthehet TIRANATHLON, një nga eventet më interesante sportive që bën bashkë aventurën dhe natyrën. Liqeni i Farkës dhe pamja e Malit të Dajtit ka joshur turistë nga e gjithë bota këto kohë, por me një event të tillë, vendi premton më shumë adrenalinë. Të gjithë e dinë se Lojërat Olimpike, u frymëzuan nga aktivitetet në Olimp të Greqisë. Ishin Lojërat Olimpike Antike. Në botën moderne, shumë afër Greqisë, Tirana mirëpret një përvojë...